Hakkımızda

ÇIKIŞ NOKTAMIZ: KOOPERATİFLER

ADAkoop e-Ticaret, ADAkoop Danışmanlık E-Ticaret Paz. ve Dijital Dönüşüm Ltd.Şti.'nin bir girişimidir.

E-Ticaret girişimimizin çıkış noktası kooperatiflerdir. Kooperatifler güvenilir, sağlıklı ve yerel gıdanın ve el emeklerinin üretilmesinde ve temininde güvenilir adrestirler. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'nın kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve ürünlerinin pazarlanması alanındaki çalışmalarını ve desteklerini göz önünde bulunduran ADAkoop, Ülkemizin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren üretim kooperatifleri ile işbirliği yaparak evinize en taze ve sağlıklı gıdanın ulaştırılmasını amaçlamıştır.

Ticaret Bakanlığı'nın bilgilerine göre, Türkiye'de yaklaşık 49 bin kooperatif ve 6 milyon kooperatif ortağı bulunmaktadır. Kooperatiflerin çeşitli konularda 40'a yakın alanda faaliyet gösterdikleri bilinmektedir. Üreticinin tüketiciye en kısa yoldan ulaşabildiği kooperatifler gıda maliyetlerinin azaltılması açısından da büyük önem taşımaktadır.

Gıda güvenliğinin daha çok konuşulduğu Dünyamızda kooperatifçiliğin giderek artan öneminden dolayı Ticaret Bakanlığı, üretim kapasitesini artırmak ve böylece ekonomide ve ihracattaki gücünü geliştirmek amacıyla kooperatiflerin ihracata yönlendirilmesi yönünde çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda, kooperatif ürünlerinin pazarlanmasında e-ticaret kullanmaya başlayabilecek kooperatiflerin tespiti, kooperatifler ile e-ticaret siteleri arasında anlaşma yapmalarının sağlanması ve kooperatiflere teknik destek sağlanmasına ilişkin olarak bir program başlatılmıştır.

Anılan eylem ile belirlenen kooperatiflerin ürettikleri ürünleri pazarlama kapasitelerinin, e-ticaret faaliyetleri aracılığı ile artırılması amaçlanmıştır. Eylemin hayata geçirilmesi ile kooperatiflerin e-ticaret kullanımlarının ve iç - dış ticaret hacimlerinin artırılmasının yanında, eğitim ve teknik desteklerle kooperatiflerin bu konudaki bilgi birikimlerine olumlu katkılar sağlanması öngörülmüştür. Eylem kapsamında, kooperatif ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ulaştırılmasında e-ticaret platformlarının kullanımının yaygınlaştırılmasına çalışılmaktadır.

Diğer yandan, kadın girişimciliğinin kooperatifler yoluyla geliştirilmesi projesi başlatılmıştır. Bu amaçla, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı arasında kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, görünürlülüklerinin artırılması ve yaygınlaştırılması ile kadınların kooperatifler yoluyla ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımı konularında işbirliği gerçekleştirilmiştir.

Kampanyalardan, İndirimler ve Yeni Çıkan Ürünlerden Haberdar Olmak İçin E-Bülten Listemize Katılın, Fırsatları Kaçırmayın!