Blog

Bağışıklık sisteminiz için çinko, en çok fındıkta!

Dr. Ayça Kaya: Çinko düzeyi yeterli olan kişilerde hastalık daha hafif seyrediyor, hastanede kalış süresi de ortalama 2.5 gün azalıyor. İstiridye, kırmızı et, kümes hayvanları, fasulye, fındık, tahıl, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler çinkodan zengin besinlerdir.

Covid-19’dan korunmada çinkonun bağışıklık sistemini güçlendirerek destek sağladığı belirtildi. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, “Araştırma sonuçları da göstermiştir ki çinko düzeyi yeterli olan kişilerde hastalığın daha hafif seyrediyor, özellikle yaşlılarda zatürree ile savunma sisteminin aşırı bir reaksiyonu olarak tanımlanabilen sitokin fırtınası oluşum sıklığını ve bunun sonucunda hastanede kalış süresini ortalama 2.5 gün azalıyor” dedi.

Dr. Kaya, bağışıklık için önemli bir eser element olan çinkonun, Covid-19’a karşı vücudu desteklediğini, hastalığın daha kısa sürede ve daha hafif geçirilmesine yardımcı olduğunu gösteren pek çok araştırma sonucu olduğunu açıkladı.

https://gidatarim.com/gida/cinko-bagisiklik-sistemini-guclendirerek-destek-sagliyor-c186574.html

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın

Kampanyalardan, İndirimler ve Yeni Çıkan Ürünlerden Haberdar Olmak İçin E-Bülten Listemize Katılın, Fırsatları Kaçırmayın!