Blog

Kooperatifler ürünlerinin pazarlanmasında e ticaret

Kooperatif Ürünlerinin Pazarlanmasında E-ticaret Kullanımının Geliştirilmesi Projesi

Üçüncü 100 Günlük İcraat Programı kapsamında Bakanlığımızca belirlenen; ürünlerinin pazarlanmasında e-ticaret kullanmaya başlayabilecek kooperatiflerin tespiti, kooperatifler ile e-ticaret siteleri arasında anlaşma yapmalarının sağlanması ve kooperatiflere teknik destek sağlanmasına ilişkin olarak geliştirilen eylem Cumhurbaşkanlığı tarafından söz konusu programa dâhil edilmiştir.


Anılan eylem ile belirlenen kooperatiflerin ürettikleri ürünleri pazarlama kapasitelerinin, e-ticaret faaliyetleri aracılığı ile artırılması amaçlanmıştır. Eylemin hayata geçirilmesi ile kooperatiflerin e-ticaret kullanımlarının ve iç ve dış ticaret hacimlerinin artırılmasının yanında, eğitim ve teknik desteklerle kooperatiflerin bu konudaki bilgi birikimlerine olumlu katkılar sağlanması öngörülmüştür.


Eylem kapsamında, Genel Müdürlüğümüz aracılığı ile kooperatif ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ulaştırılmasında e-ticaret platformlarının kullanımı için ilgili taraflarla temasların kurulması, işbirliği ve eğitim gibi konularda gerekli işlemlerin yapılması planlanmıştır. Eylem kapsamında;
 

 • Pilot uygulama için e-ticaret potansiyeli bulunan kooperatiflerin belirlenmesi
 • Kooperatif ürünlerinin pazarlanması konusunda işbirliği yapılabilecek e-ticaret platformlarının araştırılması
 • E-ticaret platformları ve kooperatifler ile eylem kapsamında gerçekleştirilecek işlemlerin belirlenmesi
 • Kooperatiflere e-ticaret kullanımı konusunda eğitim ve teknik destek sağlanması

hedefler  belirlenmiştir.


Bu doğrultuda, e-ticaret potansiyeli bulunan kooperatifler ve işbirliği yapılacak e-ticaret sitelerine ilişkin olarak araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, pilot uygulama için kooperatifler belirlenmiş ve bu kooperatiflerin ürünlerinin yurt dışı pazarlara ulaştırılması konusunda “ptt-trade”, yurtiçinde nihai tüketiciye pazarlanması konusunda ise “e-pttavm” e-ticaret platformlarının kullanılması yönünde işbirliği yapılmasına karar verilmiştir. Eylem kapsamında, PTT yetkilileri ile bir dizi görüşme gerçekleştirilmiş ve Genel Müdürlüğümüz toplantı salonunda belirlenen kooperatifler ile adı geçen e-ticaret platformları yetkililerinin bir araya getirildiği bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıda, eyleme ilişkin bilgi verilerek PTT yetkililerinin sunumları ile kooperatiflere sağlanacak avantajlar ve süreçlerden bahsedilmiş ayrıca, kooperatiflerden gelen sorular cevaplanmıştır.
 
PTT yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda dış ticaret alanında faaliyet gösteren ptt-trade (B2B platformu) kapsamında kooperatiflere;

 • Siteye üyelik ücretinin alınmaması
 • 13 dil desteğinin ücretsiz verilmesi
 • Kooperatif ürünleri için bölüm ayrılmasına yönelik çalışma yapılması

gibi avantajlar sağlanmıştır. Bununla birlikte, e-pttavm kapsamında da kooperatiflere;

 • Ücretsiz mağaza açma imkânı
 • Sitede yer alacak ürünlerde sayı sınırının olmaması
 • Düşük komisyon oranları
 • Ana sayfada yer alan slider, banner alanlarının ücretsiz olması
 • Kategori slider, banner alanlarının ücretsiz olması
 • Dijital mecralardaki reklamlar için ekstra ücret veya komisyon alınmaması
 • 100 TL üzeri 5 desiye kadar olan paketlerin gönderim ücretinin e-pttavm tarafından karşılanması
 • Düşük kargo ücretleri

gibi avantajlar sunulmuştur. Ayrıca, kooperatif ürünlerinin bulunduğu mağazalara herhangi bir ödeme yapmadan R2S’e ( milli e-ihracat platformu) eklenerek yurt içinde satış yapar gibi çalışılan yabancı ülkelerdeki son kullanıcıya satış yapabilme imkânı getirilmiştir. (Bu ülkeler şimdilik Katar, Bosna Hersek ve Kosova’dır. Yakın zamanda çalışmaya başlanılacak diğer ülkeler de buna dâhil edilecektir.)
Nihai olarak eylem kapsamında, pilot uygulama için belirlenen kooperatifler ile PTT (ptt-trade ve epttavm) arasında sözleşmeler imzalanmış ve sözleşme imzalayan kooperatiflere elektronik ticaret konusunda gerekli eğitimler verilmiş ve teknik destek sağlanarak eylem tamamlanmıştır.


Söz konusu eylemin, kooperatiflerin ürettikleri ürünleri hem iç hem de dış pazarlara ulaştırabilmesi açısından etkin ve verimli sonuçlar ortaya çıkarması temenni edilmekte olup ilerleyen dönemlerde kapsamının genişletilerek diğer kooperatiflerin de sisteme dâhil edilmesi bağlamındaki çalışmaların sürdürülmesi öngörülmektedir.

Kaynak: https://www.ticaret.gov.tr/kooperatifcilik/projeler/tamamlanan-projeler/kooperatif-urunlerinin-pazarlanmasinda-e-ticaret-kullaniminin-gelistirilmesi-proj

 

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın

Kampanyalardan, İndirimler ve Yeni Çıkan Ürünlerden Haberdar Olmak İçin E-Bülten Listemize Katılın, Fırsatları Kaçırmayın!